
Plastikowe butelki i opakowania stosowane są przez nas praktycznie codziennie. Gromadzimy w nich różne substancje, zarówno płynne jak i sypkie, jak również przechowujemy np. dokumenty. Tych rzecz jasna nie da się włożyć do butelki, ale do dużego plastikowego pojemnika (tzw. kuwety) już jak najbardziej tak. Tym razem skupimy się jednak na butelkach, ponieważ to z nich korzystamy zdecydowanie najczęściej. Sprawdzimy jakie są dostępne w handlu, co wytwarzają producenci takich przedmiotów oraz jak dobrać butelkę do konkretnej cieczy.
Butelki na substancje spożywcze
Każdy z nas miał w domu mleko czy olej jadalny w butelkach z plastiku. Czy jednak mogły to być najzwyczajniejsze pojemniki, wykonane z dowolnej jakości plastiku? Okazuje się, że absolutnie nie! Do kontaktu z żywnością stosuje się bowiem specjalny rodzaj plastikowych opakowań, które nie mają na nią żadnego wpływu. Inaczej długie trzymanie w takie butelce dowolnej substancji powodowałoby jej nieodwracalne skażenie, a spożycie doprowadzałoby do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji dla człowieka. Dlatego też producent butelek plastikowych stosuje w tym celu plastik o składzie, który pozwala na bezpośredni kontakt z żywnością. To samo dotyczy się pojemników, w których przetrzymujemy żywność w formie stałej. Mogą to być chociażby popularne pudełka śniadaniowe, które dzieci zabierają ze sobą do szkoły lub dorośli do pracy. Niezależnie od sposobu zastosowania, pamiętajmy by nigdy nie wkładać żywności do nieodpowiednich opakowań, ponieważ może to mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje.
Plastik o dużej wytrzymałości
Butelki plastikowe stosowane są jednak nie tylko w domowej kuchni. Znajdziemy je chociażby w sklepach z chemią gospodarczą, a także motoryzacyjną. Proszki do szorowania, płyny do mycia podłóg, a także oleje i płyny stosowane w samochodach, najczęściej przechowywane są właśnie w takich pojemnikach. Dawniej do niektórych z nich stosowano butelki metalowe lub szklane, ponieważ nie potrafiono jeszcze produkować plastiku tak trwałego, by oparł się silnemu oddziaływaniu żrących substancji chemicznych. W dzisiejszych czasach nie jest to najmniejszym problemem. Producenci butelek plastikowych nierzadko wykorzystują tworzywo o nazwie HDPE, z którego wykonywane są chociażby kanistry na benzynę. Jest ono odporne na działanie olei, paliw, a także substancji wysoce aktywnych chemicznie. Tutaj również należy zawsze pamiętać, by nie wlać takich cieczy do pojemników, które nie są przystosowane do ich przechowywania. Na przykład wlanie benzyny lub oleju do zwykłej butelki po wodzie mineralnej może spowodować, że po krótszym lub dłuższym czasie plastik zostanie strawiony, a niebezpieczna ciecz rozleje się.
Producenci opakowań z plastiku potrafią w dzisiejszych czasach tworzyć takie butelki i pojemniki, które nadają się niemal do każdego zastosowania. W jednych można przechowywać żywność, inne nadają się do trzymania w nich chemii, a także substancji agresywnych takich jak paliwa czy rozpuszczalniki. Dzięki powyższemu nasze życie jest łatwiejsze i prostsze, a opakowania tańsze w produkcji np. od metalowych czy szklanych, które używane były dawniej.