
Szycie przez ostatnie lata nie należało do najpopularniejszych zajęć. Mimo że wśród starszego pokolenia bez trudu można było znaleźć osoby posiadające takie umiejętności, to młodsi niechętnie czerpali z wiedzy babć i mam, aby nauczyć się podstawowych czynności krawieckich. Sytuacja ta zaczęła ulegać zmianie z kilku powodów. Pierwszą przyczyną jest coraz szersze propagowanie zerowastingu i ekologicznego trybu życia, w które to naprawianie zużytych ubrań, samodzielne szycie i przerabianie materiałów doskonale się wpasowuje. Ponadto podczas licznych lockdownów spowodowanych pandemią, ludzie dla urozmaicenia czasu szukali nowych zainteresowań, których realizacja nie wymaga wychodzenia z domu. W ten sposób domowe maszyny do szycia zaczęły powracać do łask i budzić coraz większe zainteresowanie. W tym artykule opiszemy, czym różnią się modele maszyn, na co zwrócić uwagę przy pierwszym zakupie oraz dlaczego szycie w domu jest dobrą decyzją.
Jaki model maszyny do szycia wybrać?
Trzy główne typy maszyn do szycia to maszyny mechaniczne, maszyny elektroniczne oraz maszyny ręczne. Ostatni z wymienionych rodzai nadaje się jednak tylko do drobnych poprawek krawieckich i w domowym użytku niekoniecznie znajdzie zastosowanie. Warto zatem zwrócić uwagę głównie na maszyny mechaniczne (manualne) oraz elektroniczne. Nie bez powodu różnica cen między nimi jest wyraźnie zauważalna. O ile w przypadku manualnych maszyn do szycia cała obsługa sprzętu jest na bieżąco kontrolowana przez użytkownika, o tyle maszyny elektroniczne ułatwiają szycie, umożliwiając zapisanie wybranych ustawień. Skraca to czas pracy, przyspieszając termin realizacji danego projektu.
Na jaki model zdecydować się na początku swojej krawieckiej drogi? Osoby dopiero uczące się zasad krawiectwa, mogą spokojnie poczekać z większymi wydatkami i zakupić np. mechaniczną maszynę do szycia „Elna 220 Explore”. Dodatkowym plusem tego wyboru będzie możliwość skorzystania z dołączonego do niej kursu obsługi.
Dlaczego szyć w domu?
Korzyści z używania domowej maszyny doszycia jest więcej, niż może się na początku wydawać.
- Oszczędność pieniędzy
Nawet najlepszej jakości ubranie może ulec pewnym usterkom. Zamiast przepłacać w profesjonalnym salonie krawieckim, większość drobnych szkód można naprawić samodzielnie, inwestując swój czas i pieniądze na niezbędne akcesoria. Ten wydatek w ostatecznym rozrachunku będzie jednak o wiele mniejszy, ponieważ wszystkich narzędzi użyjemy wielokrotnie, nie dopłacając nikomu za robociznę, nie wspominając już nawet o wymianie ubrań na zupełnie nowe.
- Nowe hobby
Bardzo możliwe, że odnajdziesz prawdziwą radość w robótkach krawieckich i czas poświęcony na to zajęcie będzie momentem odskoczni od codziennych obowiązków i prawdziwą frajdą!
- Nieograniczona kreatywność
Twoja pomysłowość nie będzie niczym ograniczona. Możesz łączyć dowolne materiały, eksperymentować na wszelkie możliwe sposoby z krojami ubrań i ozdabiać swoją garderobę dodając jej oryginalnego wyrazu.
Bez względu na obecny stopień zaawansowania obecnych umiejętności krawieckich, warto rozważyć zakup domowej maszyny do szycia, łącząc pożyteczne i ekologiczne podejście do życia z rozwojem osobistym i poszukiwaniem nowych zainteresowań.