
Aquila chrysaetos, czyli Orzeł Przedni (inna nazwa – orzeł złocisty) to ogromny ptak europejski. W Europie jest on największym ptakiem latającym. Natomiast w Ameryce traci status największego ptaka latającego, gdyż tam większa jest od niego harpia wielka (Harpia harpyja). Zatem większy i drapieżniejszy jest w Ameryce harpia wielka, natomiast w Polsce największym i najbardziej drapieżnym jest orzeł przedni.
Co je Orzeł Złocisty, a co je amerykańska Harpia?
Orzeł złocisty z Europy i Harpia z Ameryki to ptaki drapieżne, polujące na zwierzynę nawet większą od siebie. Każdy z gatunków żyje w innych rejonach globu, więc nie wchodzą sobie w paradę. Zarówno orzeł przedni, jak i harpia są królami w swoich miejscach pobytu. Mają silne palczaste łapy zakończone mocnymi zakrzywionymi i ostrymi szponami.
Orzeł chrysaetos ma szpony o długości 8 cm, harpia zaś, ponieważ jest zdecydowanie większa, osiąga długość pazurów do 12,5 cm. Obydwa ptaki mają silny ścisk łap, a szpony (pazury) precyzyjnie wbijają się w ciało ofiary. Obydwa gatunki jastrzębiowatych lubują się w krwistej zwierzynie. Orzeł przedni głównie poluje na świstaki, zające, koty domowe, młode sarny, kunami, a także sowami i myszołowami.
Harpia najchętniej żywi się leniwcami i stanowią one 50% diety tego drapieżcy. Oprócz leniwców, które amerykańska harpia łapie bez wysiłku, są duże małpy oraz kapucynki i wyjce, a także (w znikomej ilości) papugi ary i ssaki szczuropodobne – dydelfy.
Jak rozpoznać samicę orła i harpii?
Zarówno orzeł złocisty, jak i harpia amerykańska mają identyczne upierzenie pomimo różnicy płci. Aby rozpoznać, czy dany ptak jest płci męskiej, czy żeńskiej należy być świadomym, że u tych gatunków szponiastych (jak i pozostałych gatunków) samice są znacznie większe od samców. Wyraźnie to widać tylko wówczas, gdy latają w parze.
Obydwa gatunki jastrzębiowatych łączą się ze swymi partnerami na zawsze. Każdy lęg wyprowadzany jest przez tego samego samca i tę samą samicę. Samica znosi jedno lub dwa jaja. Pisklęta karmione są przez obydwojga rodziców. Kiedy pisklęta orła przedniego i harpii amerykańskiej osiągają dorosłość?
Dojrzałość płciową orzeł przedni osiąga w wieku około 4 lat. W naturze żyje około 30 lat. W niewoli dożywa niemal 50 lat.
Harpia wielka zdolna jest do rozrodu znacznie później niż orzeł złocisty. Aby móc starać się o potomstwo, powinna mieć co najmniej 5 lat. U harpii lęgi powtarzają się co 2-3 lata.
Czy harpia jest orłem?
Orzeł przedni oraz harpia należą do tej samej rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae). Przechodzą też razem do podrodziny jastrzębi. Znajdują się także w tym samym plemieniu Accipitrini. Plemię to dzieli się na wiele rodzajów. Tutaj gatunek orła przedniego zostaje zakwalifikowany do rodzaju „orły”, natomiast gatunek harpii wielkiej do rodzaju „harpia”.
Z powyższego wynika, że orzeł to zupełnie inny rodzaj ptaka niż harpia. Zatem mylne jest uznawanie harpii za orła. Klasyfikacja taka wynika z wielu różnic, jakie występują u obydwu tych ptaków. Między innymi różnią się gabarytami (harpia jest większa od orła) oraz sylwetką, gdzie harpia ma ją bardziej wyprostowaną i patrząc na nią z przodu, przypomina człowieka w przebraniu.
Zarówno Europa, jak i Ameryka moją swoich największych przedstawicieli ptaków latających. Każdy z nich, jak widać, to potężne i wyjątkowe ptaki szponiaste, gdzie harpia przewyższa orła swoim rozmiarem. Samce orła i harpii łączą się w pary z samicami swego gatunku. Człowiek może rozróżnić samca od samicy jedynie wtedy, gdy para jest razem. Samica bowiem jest większa od samca. Natomiast upierzenie mają identyczne.