
Prawie wszystkie systemy hydrauliczne (takie jak rura gazu ziemnego, rura sprężonego powietrza, a nawet głowica prysznicowa i inne) mają sekcję, w której wymagane jest złączek różnego rodzaju. Te zespoły połączeń same nie mogą być wystarczająco szczelne i hermetyczne, a bez uszczelnienia gwintów, cały system rurowy jest nietrwały i wadliwy.
Już podczas montażu wymagane jest zastosowanie odpowiedniego uszczelniacza do gwintów, a pierwsza decyzja w kwestii wyboru wynika z rodzaju instalacji. Niezależnie, czy jest to system wysokociśnieniowy, czy niskociśnieniowy, to warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które wpływają na jakość i skuteczność uszczelniaczy. Czym się kierować przy wyborze i o czym trzeba pamiętać? Podpowiadamy poniżej!
Dlaczego należy zadbać o doskonałe uszczelnienie instalacji?
Każdy system rurowy, czy to do przesyłu cieczy, czy gazu, musi być szczelny, aby prawidłowo funkcjonować. Dotyczy to wszystkich instalacji zarówno w domu, jak też w przemyśle. Dobre zabezpieczenie połączeń zapobiega wyciekom, niejednokrotnie niebezpiecznym dla zdrowia i życia ludzi.
Niezawodne uszczelnienie gwintów uzyskuje się poprzez zastosowanie właściwego uszczelniacza dla danej instalacji i dopasowanego do formatu gwintu. Rozwój technologii pozwala na uzyskanie coraz lepszych i skuteczniejszych, a także bezpieczniejszych uszczelnień połączeń rurowych, które stosuje się w systemach hydraulicznych i pneumatycznych we wszystkich branżach. Wybierając taki uszczelniacz, warto zwrócić uwagę, czy jest odporny na wibracje, wysoką temperaturę oraz ciśnienie, a także na to, czy jest łatwy w montażu.
Czym powinien charakteryzować się dobry uszczelniacz do gwintów?
Powszechnie stosowane w celu zapobiegania wyciekom w rurach i innych połączeniach, uszczelniacze gwintów sprawdzają się w różnych zastosowaniach. Wyróżnić tu można uszczelniacze Loctite, które występują w różnych formach i każdy użytkownik może dopasować odpowiedni rodzaj do uszczelnienia posiadanej instalacji. Obejmuje to uszczelniacze do gwintów silikonowych — stosowane do uszczelniania rur z tworzyw sztucznych, a także do wszystkich rodzajów połączeń rurowych.
Wybierając odpowiedni rodzaj uszczelnienia instalacji, należy sprawdzić, czy uszczelniacz gwintów gwarantuje bezpieczeństwo, a także czy jest w stanie wytrzymać wstrząsy i wibracje. Warto przejrzeć linię produktów odpornych na wysokie temperatury, wodę i ciśnienie, które zabezpieczają połączenie gwintowe przed korozją nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach.
Jaką formę uszczelniacza do gwintów wybrać?
Uszczelniacz powinien być w takiej formie, która pozwala na łatwy montaż i szybki efekt. Dobrym pomysłem jest wybór produktu w formie płynnej substancji, która łatwo się aplikuje, szybko utwardza i doskonale zabezpiecza połączenie. Taki preparat dokładnie wypełnia wszystkie szczeliny, a tym samym poprawia parametry szczelności całego systemu. Może być stosowany praktycznie przy każdym rodzaju instalacji, a wybór danego produktu oraz urządzenia aplikacyjnego zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika.
Więcej informacji znajdziesz w sklepie: woronko-kleje.pl